close
چت روم
تاریخ هفته جهانی فضا به پیشنهاد ایران تعیین شد/ثبت مقدماتی نقاط مداری ایران انجام شده است

میهن فراز

مجله اینترنتی
جدید ترین مطالب
آرشیو مطالب

قائم مقام سازمان فضایی کشور با بیان اینکه ثبت مقدماتی نقاط مداری ایران با همکاری اتحادیه بین المللی ارتباطات و مخابرات در حال انجام است،گفت:

امیدواریم این نقاط مداری را به ثبت برسانیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران؛ حمید فاضلی قائم مقام سازمان فضایی کشور که به منظور بررسی برنامه ها و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های فضایی در برنامه گفتگوی ویژه خبری امشب شنبه ۱۲ مهرماه حضور پیدا کرده بود، در پاسخ به اولین سوال مبنی بر اینکه در ارتباط با هفته جهانی فضا توضیح فرمایید و چرا این تاریخ به عنوان هفته جهانی فضا انتخاب شده است اظهار داشت: در سالهای سازمان ملل کنفرانس برگزار می‌کند که مربوط به استفاده صلح امیز از فضا بوده.  
 
وی ادامه داد: در سومین دوره برگزاری این کنفرانس در سال ۱۹۹۹ برگزار شد برای اینکه استفاده از فناوری‌های فضایی بیشتر مورد توجه قرار گیرد، بحثی بین مسئولین و دست اندرکاران برگزاری این کنفرانس به وجود آمد راجع به اینکه روزی را به عنوان روز فناوری فضایی و روز فضا در سطح جهان مطرح کند.  
 
فاضلی اضافه کرد: در رابطه با این موضوع دو تاریخ مطرح شد که یکی از آن‌ها تاریخ ۴ اکتبر است که این تاریخ مصادف با ۴ اکتبر ۱۹۵۷ است که اولین ماهواره ساخت بشر توسط شوروی سابق به فضا پرتاب شد و این امر موفقیت بسیار بزرگی محسوب می‌شد و روز دیگری که مطرح می‌شود، تاریخ ۱۰ اکتبر است که این تاریخ یادآور ۱۰ اکتبر مصادف با اولین معاهده فضایی در سطح سازمان ملل مطرح می‌شود که مورد تائید و تصویب کشورهای عضو قرار گرفت که نحوه فعالیت صلح آمیز فضای را در کسب و بهره برداری از فضا مورد تاکید قرار می‌دهد.  
 
قائم مقام سازمان فضایی کشور با بیان اینکه در رابطه با تعیین تاریخ روز جهانی فضا دو روز در این کنفرانس بحث می‌شود ادامه داد: جالب این است که هیئت ایرانی که در آن اجلاس شرکت داشت در صورت این مشکل پیشنهاد ارزنده‌ای را مطرح می‌کند و اعلام می‌کند که بهتر است هفته جهانی فضا را تعیین کنیم، لذا چهارم تا دهم اکتبر هرسال بنا به پیشنهاد ایران مصادف با ۱۲ تا ۱۸ مهرماه هرسال هفته جهانی فضا توسط اکثر کشورهایی که دارای فعالیت‌های فضایی هستند گرامی داشته می‌شود.  
 
وی در پاسخ به این سوال که با توجه به جایگاه ایران در بین ۵ قدرت نوظهور فضایی بفرمایید که ما در چه عرصه‌هایی پیشتاز بوده‌ایم، گفت: آنچه که شما مورد اشاره قرر دادید در واقع نظری است که موسسات رصدکننده فعالیت‌های فضایی کشورهایی که در حوزه فغضا مشغول فعالیت هستند اعلام کردند.  
 
فاضلی اضافه کرد: یک موسسه بسیار معتبر در سال ۲۰۱۲ که معمولا فعالیت‌های فضایی ۱۵ کشور ممتاز و پیشتاز در فعالیت‌های فضایی را مورد رصد و ارزیابی سالانه خود قرار می‌دهد ۵ کشور را به عنوان کشورهای فضایی در سال ۲۰۱۲ به عنوان قدرت‌های نوظهور فضایی به دلیل شد فعالیت‌هایشان به جمع آن ۱۵ کشور قبلی اضافه می‌کند و فعالیت‌های آن‌ها را مورد ر صد قرار می‌دهند.  
 
قائم مقام سازمان فضایی کشور تصریح کرد: این موسسه همیشه یک عدد مقایسه‌ای بین فعالیت‌های فضایی کشور‌ها معرفی می‌کند و آن عدد را منتصب به رشد فعالیت‌های آن کشور‌ها در عرصه فضایی اعلام می‌کند.  
 
وی اظهار داشت: به غیر از ایران کشورهای اوکراین، آرژانتین، تونس و دو کشور دیگر نیز در زمره کشورهای نوظهور فعالیت‌های فضایی قراردارند و جالب این است که ایران در بین این کشور‌ها بالا‌ترین نرخ فعالیت‌ها را به خود اختصاص داده.  
 
فاضلی در بخش دیگری از این برنامه در پاسخ به این سوا که عمده‌ترین فعالیت‌های ما در چه عرصه‌هایی بوده که ما به آن جهت ممتاز شده‌ایم، اظهار داشت: موانع بسیاری بر سر راه ما وجود داشت برای اینکه بتوانیم ماهواره‌های مخابراتی و ماهواره‌های سنجش از دور در اختیار داشته باشیم و موقعیت‌های مداری را ترسیم کنیم.  
 
قائم مقام سازمان فضایی کشور تصریح کرد: برای اینکه موقعیت‌های فضایی داشته باشیم و برای حفظ آن‌ها می‌بایست ماهواره در فضا قرار می‌دادیم، اما در سایه بهانه‌هایی که کشورهای دنیا داشتند و حاضر نبودند جمهوری اسلامی ایران این فناوری را در اختیار داشته باشد، ما با مشکلاتی مواجه بودیم.  
 
وی یاد آور شد: در ۸، ۹ سال پیش با کمک یکی از کشورهای اروپایی ماهواره‌ای را تحت عنوان ماهواره مصباح در مدار پایین زمین طراحی کردیم، اما برای پرتاب آن برا ما محدودیت‌هایی ایجاد کردند. علی رغم اینکه طبق قرارداد این کار باید انجام می‌شد آن‌ها به تعهدات خود پایبند نبودند و بعد از اینکه این ماهواره پرتاب نشد، عملا حتی خود ماهواره هم به ما عودت داده نشد، اما در نتیجه این محدودیت‌ها برای ما فرصت آفرین شد و مسئولین از اینکه خودمان ماهواره و هم حامل آن را در کشور طراحی کنیم حمایت کردند و زیرساخت‌های لازم را فراهم نمودند که این از یک نرخ رشد سریعی برخوردار بود و باعث شد ما جزء کشورهای ممتاز در این حوزه قرار گیریم.  
 
فاضلی اظهار داشت: ما برای اینکه بتوانیم موقعیت‌های مداری جدیدی به ثبت رسانده بودیم طی سالهای اخیر همکاران ما در سازمان فضایی کشور تلاش گسترده‌ای را در همکاری با اتحادیه بین المللی ارتباطات جهانی آغاز کردند و با مطالعات و شبیه سازی‌ها بهترین نقاطی که برای ما مناسب است که در آن موقعیت‌ها، موقعیت مداری داشته باشیم و آن‌ها را به ثبت برسانیم، فعالیت گسترده‌ای آغاز کردند.  
 
قائم مقام سازمان فضایی کشور با بیان اینکه ثبت موقعیت‌های مداری فرآیند نسبتا طولانی چندساله را می‌طلبد، تصریح کرد: برای آنکه یک موقعیت مداری به ثبت نهایی برسد نیاز به هماهنگی و مذاکره با کشورهایی است که در مجاورت آن نقاط مداری قرار دارند و لازم است با این کشور‌ها هماهنگی فرکانسی انجام گیرد که همکاران ما با موفقیت در حال اجرایی کردن آن هستند.  
 
وی ادامه داد: نقاط مداری جمهوری اسلامی ایران اعلام شده و ثبت مقدماتی آن‌ها را نیز انجام داده‌ایم و هماهنگی‌های لازم نیز با کشورهایی که در مجاورت محدوده فرکانسی ما قرار دارند، صورت گرفته است و همکاران ما مرتبا در حال مذاکره هستند که امیدواریم این نقاط مداری را به ثبت برسانیم.  
 
فاضلی در ادامه تاکید کرد: آینده متعلق به فضا و فعالیت‌های فضایی است و ارتباطات مخابرات فضایی امروزه نقش تعیین کننده‌ای را ایفا می‌کند و هر کشوری که از این حقیقت غافل بماند در آینده از ابزارهایی که معیارهای رشد یافتگی کشور‌ها محسوب می‌شوند، عقب می‌ماند؛ لذا با جدیت و تلاش و حمایت دولت تدبیر و امید در این زمینه در حال برنامه ریزی هستیم.  
 
قائم مقام سازمان فضایی کشور در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به اینکه فناروی فضایی چه ارتباطی با وضعیت زندگی مردم می‌تواند داشته باشند اظهار داشت: همانطور که امروز و در آغازین روز هفته جهاین فضا دکتر شریعتمداری اشاره کردند، توسعه فعالیت‌های فضایی در حوزه ارائه خدمات از مهم‌ترین اولویت‌های اجرایی ما در سازمان فضایی است.  
 
وی ادامه داد: امروزه بسیاری از کشورهایی که در جهت بهبود سطح زندگی و معیشت مردم و فعالیت‌های زیرساختی مانند آموزش و سلامت هستند و جمعیت آن‌ها فواصل گسترده‌ای از یکدیگر دارند، می‌توانند از فعالیت‌های فضایی استفاده کرده و از طریق امکان ارتباطی مشکلشان را برطرف سازند.

فاضلی گفت: امروز ما می‌توانیم در نقاط مختلف کشور از یک آزمایشگاه مجهز و در یک رشته مشخص کاملا به طور همزمان با سایر آزمایشگاه‌ها ارتباط داشته باشیم و در کنار تجهیزات آموزشی و کمک آموزشی می‌توان به راحتی با استفاده از ارتباطات ماهواره‌ای و با استفاده از پهنای باندی که در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد، آن پزشک آموزش خود را در میان ده‌ها کشور به اشتراک بگذارد، بنابراین همه از یک طراز بالایی برخوردار خواعهند شد.  
 
قائم مقام سازمان فضایی کشور افزود: یکی دیگر از این ارتباطات سلامت و پزشکی از را دور است، مثلا یک بیمارستان مجهزی که در یک نقطه بسیار دور در کشور تشکیل شده و یک پزشک حاضر با تجهیزات بسیار پیشرفته پزشکی مشغول کار است و با ایجاد یک ارتباط ماهواره‌ای میان این پزشک و تجهیزات آزمایشگاهی یک بیمار در یک بیمارستان بسیار دوردست که حتی ممکن است در آن نقطه برق نباشد، که با یک گیرنده مخابراتی ماهواره‌ای می‌تواند فعال شود.  
 
وی گفت: در حال حاضر سازمان فضایی کشور با کمک یکی از بیمارستان‌های مجهز همچون مسیح مهاجری، توانسته است با در اختیار گذاشتن پهنای باند به این بیمارستان و دو بیمارستان دیگر در دو نقطه کشور ارتباط ایجاد کند و ما این طرح را به عنوان یک پایلوت با کمک علی اکبر ولایتی به اجرا درآورده‌ایم.  
 
فاضلی ادامه داد: در واقع این یک مسئله‌ای است که سازمان فضایی می‌تواند این فرهنگ را در کشور ترویج دهد.  
 
قائم مقام سازمان فضایی کشور گفت: دست اندرکاران وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و هلال احمر، با توجه به مشکلاتی که در ایام پر ترافیک اتفاق می‌افتد، با یک ارتباط خوب ماهواره‌ای می‌تواند کمک‌های پزشکی را مهیا کند.  
 
وی در پاسخ به این سوال که چه دستاوردهای اقتصادی سازمان فضایی کشور بدست آورده است، تصریح کرد: در اقتصاد دانش بنیان داستان اطلاعات به هنگام و مکانمند در حوزه‌های کشاورزی، استفاده از منابع طبیعی، استفاده و حفظ و نگهداشت منابع طبیعی نقش موثری ایفا می‌کند مثلا برای برنامه ریزان اقتصادی کشور مهم است که بدانند محصولات عمده و استراتژیک کشاورزی هرسال در چه وضعیتی است تا در راستای آن‌ها برنامه ریزی و صرفه جویی کنند.  
 
فاضلی گفت: با توجه به اینکه در روش‌های سنتی حدود یکسال طول می‌کشد تا آمار و ارقام محصولات کشاورزی بدست مسئولین یا وزارت بازرگانی برسد، اما در این روش با فاصله زمانی کمتر و سرعت کار بالا‌تر این عملیات انجام می‌شود.  
 
قائم مقام سازمان فضایی کشور خاطرنشان کرد: ما در سال ۹۰ و ۹۱ یک کار ارزشمندی به نام پایش محصولات استراتژیک کشاورزی انجام داده‌ایم و آن این است که با استفاده از اطلاعات ماهواره‌های سنجش از راه دور، با کار مدلسازی یک سامانه اطلاعاتی طرح زیرکشت و پایش محصول در طول زمان کشت را مورد بررسی قرار داده‌ایم و توانستیم اطلاعات مکانمند این محصول استراتژیک را در دوره‌های ده روزه برآورد کنیم و در این عملیات بیش از ۱۸۰۰ لایه نقشه در این کار ارزشمند تولید کردیم و نتایج آن را در اختیار مسئولین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو ارائه کردیم تا بتوانند آمار طرح و تولید محصولات را داشته باشند.  
 
وی گفت: آمار سطح طرح و تولید برنج با نقشه‌های ایجاد شده همچون نقشه عملکرد محصول بالقوه برنج، نقشه نقصان عملکرد، نقشه میزان آب مصرف برنج، نقشه بهره وری آب کشاورزی و نقشه تنش‌های وارده به محصول را برآورد کرده‌ایم.  
 
فاضلی ادامه داد: ما اگر بتوانیم این اطلاعات را به موقع و صحیح در اختیار مسئولین قرار دهیم، آن‌ها می‌توانند برنامه ریزی‌های بهتری داشته باشند.  
 
قائم مقام سازمان فضایی کشور افزود: ما به راحتی می‌توانیم با داده‌های ماهواره‌های سنجش از راه دور، اطلاعات را به موقع در اختیار مسئولین قرار دهیم.  
 
وی گفت: امروز می‌توانیم به کمک این طرح در زمینه مدیریت مناطق آبزی کشور مثل رودخانه‌ها و بسیاری از حوزه‌های طبیعی مثل پایش جنگل‌ها و مراتع و حتی پیش بینی و آتش سوزی در جنگل‌ها را تشخیص دهیم و از طریق پیامک به جنگلبانان اطلاع دهیم تا آن آتش سوزی را مهار کنند.  
 
فاضلی با اشاره به تخصیص بودجه به سازمان فضایی کشور، ادامه داد: در ماه‌های اخیر شاهد حمایت خوب دولت تدبیر و امید بوده‌ایم و موفقیت‌های خوبی در ارسال مقوله کپسول زیستی داشته‌ایم که این عملیات نیز با همکاری و حضور؟؟ شریعتمداری (مشاور ارشد رئیس جمهور) حمایت‌های خوبی انجام شد.  
 
قائم مقام سازمان فضایی کشور گفت: بعد از انجام این عملیات رئیس جمهور با حمایت از خود از این پروژه گفت: این پروژه ارزش افزوده بالایی دارد و باید در زمینه فناوری‌های پیشرفته برنامه ریزی‌های درازمدت داشته باشیم.  
 
وی گفت: امسال سازمان فضایی کشور بودجه‌ای بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان دریافت کرده است و در ماه‌های اخیر هم بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان از این بودجه تخصیص پیدا کرده است.  
 
فاضلی افزود: در دوران گذار از تغییر و تحول یک مسائلی پیش می‌آید که طبیعی است و با تخصیص این بودجه خوب، سازمان فضایی کشور دیگر نگرانی‌ای برای تامین اعتبارات نخواهد داشت.

خبر در حال تکمیل است/

 

منبع: yjc.ir

خرید اینترنتی لوازم آرایشی >>>

فروشگاه لوازم آرایشی

برچسب ها

مطالب مرتبط

تظرات ارسال شده

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی